"גדול תלמוד המביא לידי מעשה"
גמרא קידושין מח
 
תחום התרומה לקהילה הינו מהחשובים ביותר במסגרת שנת המכינה. במסגרתה מתנדבים תלמידי המכינה יום וחצי בשבוע במסגרות שונות באזור הערבה, באר שבע, ירוחם דימונה ואילת. תלמידי המכינה מתנדבים בקבוצות שונות (3-10 חניכים בכל קבוצה) בפרויקטים שונים ומגוונים מאוד-
במרכז לבריאות הנפש בבאר שבע, במרכזי קליטה בבאר שבע בעבודה עם ילדים בני העדה האתיופית, בבית ספר "שחר" בבאר שבע בעבודה עם ילדים בעלי מוגבלות שכלית והתפתחותית, בעבודה עם נוער בסיכון בדימונה, בבי"ס "שיטים"- ביה"ס האזורי של הערבה התיכונה הממוקם בישוב "ספיר" בעבודה עם ילדים ונוער, בבית האבות "שירלי" שבדימונה ובמסגרת פרויקט "מרכז צעיר" בירוחם דרכו מתנדבים החניכים בירוחם ובבאר שבע במסגרות שונות. כמו כן- ישנן מסגרות נוספות ומשמעותיות כמו חניכת ילדים החולים במחלת הסרטן (או כאלו שהחלימו ממנה) במסגרת עמותת "חיים", עבודה במועדוניות בדימונה ועוד.
ולבסוף- חלק משמעותי ממאמצי התרומה לקהילה מופנה פנימה- אל הצרכים הקיימים בערבה. במסגרת התרומה לקהילה בערבה החניכים חונכים ילדים מהאזור באופן פרטני על בסיס שבועי, מדריכים את כיתות א'-ג' במושבים עידן וחצבה, מעבירים חוג סיירות לילדי חצבה ועוד יוזמות אישיות כמו חוג ריקוד, חוג משחקי חשיבה ועוד.
תחום התרומה לקהילה במכינה מתרחש בימי שני אחר הצהריים ובמשך כל יום רביעי בשבוע.
מעבר להתנדבויות אלו ואחרות המתבצעות באופן קבוע ומדי שבוע ישנם פרויקטים חד-פעמיים המתבצעים במסגרת שנת המכינה. פרויקט ניקוי וצביעת דירות נזקקים בעיר דימונה לקראת חג הפסח, יריד פסח כתרומה לנזקקים, סדר ט"ו בשבט וקריאת מגילת אסתר לקהל הרחב, סיוע מיידי לחקלאים אשר נתקעו ללא כוח אדם, קטיף ירקות לצורך תרומה לנזקקים ועוד.
אנו מקפידים כי בכל מקום קבוע בו אנו מתנדבים יתרחש תהליך של חניכה וליווי לחניכינו בתחום המקצועי והרגשי. אנו מתחילים את השנה בקורס המשמש כ"מבוא למעורבות חברתית" ומיועד לתת כלים בסיסיים לחניכים לקראת האתגרים המצפים להם.
הבחירה לצאת ולהתנדב במסגרת שנת המכינה נובעת מכמה סיבות מרכזיות:
פיתוח רגישות חברתית- תחום התרומה לקהילה מאפשר לנו לחשוף את חניכינו למקומות ואתגרים הנמצאים "בחצר האחורית" של החברה הישראלית- מעון לפגועי נפש, בית ספר לנוער בסיכון, אוכלוסיה מבוגרת ועוד. העשייה בשטח ולא רק הלימוד על הבעיה הינה הדרך הטובה ביותר לחנך לרגישות חברתית, ליכולת לראות את כלל החברה על גווניה השונים, ליכולת לקבל ולהעניק מקום לאחר ממך.
תרומה לקהילה- באמצעות תחום זה אנו מסייעים לאלו הזקוקים לנו. זוהי דרכנו לתת כתף במאמץ הכללי, זוהי דרכנו להפגין סולידריות עם כלל החברה בישראל.
מעורבות חברתית- הנתינה מאפשרת לנו חיבור עם אוכלוסיות שונות החיות סביבנו. ההתנדבות בתוך הערבה חשובה לנו ביותר מתוך רצוננו להתערות במרקם החיים המקומי.