מכינת ערבה חצבה הוקמה בשנת 2009, תש"ע, במושב חצבה בערבה התיכונה. המכינה מונה כיום כ 40 תלמידים מכל גווני הקשת הישראלית- חילוניים, מסורתיים ודתיים, ממושבים, עיירות, קיבוצים וערים.
במהלך שנת המכינה עוברים תלמידי המכינה תהליך של למידה ועשייה במהלכו הם מתוודעים לכוחות הטמונים בהם, מתוודעים לסביבתם, לזהותם האישית והלאומית ולמנעד הרחב של אתגרי השעה בחברה הישראלית. הידיעה והמבט הרחב מובילים לחיים של מעשה, לאכפתיות, מעורבות, מחויבות, לקיחת אחריות, וחיי שליחות.
יסוד חשוב בתהליך המכינתי הוא "נאה דורש ונאה מקיים" (בבלי חגיגה יד:). קניית הידיעה והרחבת האופקים היא חשובה, אך אינה יכולה לעמוד לבדה. אנו שואפים להעלות את הלימוד לתוך חיי המעשה, החל מניהול קטנות היומיום, ועד מרחבי עשייה רבים ומגוונים.
המכינה מושתת על שישה יסודות שמהווים את התשתית ללימוד ולעשייה במהלך השנה- לימודים, תרומה לקהילה, הכנה לצה"ל, חקלאות, ידיעת הארץ וחיי קבוצה
מיקומה של המכינה במושב חצבה איננו מקרי. המכינה הוקמה על ידי תושבי הערבה שיזמו את הקמת המכינה, ובכך נוצר קשר חזק והדדי בין השניים. במהלך השנה מתפתח קשר משמעותי בין תלמידי המכינה למושב- בעבודה עם חקלאי המושבים, באירוח אצל משפחות מאמצות ממושבי הערבה, ובפעילויות משותפות. גם מיקומה של המכינה במרחבי הערבה המדברית מהווה נדבך מיוחד בשנה זו. החיים בנקודה מרוחקת, ובסביבה מדברית פשוטה ויפה, הם חלק משמעותי בשנת המכינה ומהווים עבורנו קריאה לבירור עצמי אמתי מתוך ענווה, שכמו המדבר עצמו, מופשט מהגירויים שמציבים חיי היומיום בכרך הסואן.
התלמידים נושאים באחריות לרבים מתחומי החיים במכינה- המטבח, האוכל, ארגון הטיולים והסדרות, העבודה בחקלאות, שיעורי חניך, פעילויות חברתיות ועוד... זאת מתוך הבנה שהאחריות לשנת המכינה ולהצלחתה מוטלת במידה רבה גם על כתפיהם של התלמידים.
מודל המכינה כמכינה מעורבת איננו סמנטי גרידא. אנו מאמינים כי לאור מציאות השסעים בחברה הישראלית, יש חשיבות רבה לא רק לשיח מזדמן אלא גם ליכולת לנהל אורח חיים משותף. הקבוצה במכינה מורכבת ממגוון רחב של תלמידים בעלי אמונות והשקפות עולם שונות. מטרת החיבור איננה לטשטש את ההבדלים וליצור "חברה" אחידה בצורתה ובשפתה, אלא דווקא לחדד את הצורך בייחודיותו של כל אדם, ולהבין שאין צורך באחדות בכדי ליצור אחידות.
מתחם המכינה  הוא מתחם מטופח, טובל במדשאות ועצי נוי הנמצא בכניסה למושב חצבה. המתחם כולל כיתת לימוד, חדרים למגורים, משרדי צוות, כיתת לימוד, חדר אוכל ומטבח, משרד חניכים ואוהל התכנסות ואירוח.

תהליך המיון מתחיל בהגעה ליום פתוח במכינה. ביום זה תוכלו לטעום מהנעשה במכינה ולגעת  בעולם הלימוד והעשייה במכינה. היום הפתוח מתחיל אחר הצהריים, כולל לינה במכינה ומסתיים בשעות אחה"צ ביום שלמחרת. לאחר היום הפתוח יתקיימו ראיונות אישיים במרכז הארץ ולאחריהם נגבש את המחזור החדש של  המכינה. 
לתיאום היום הפתוח והכירות ראשונית ראו כאן.